KENTSEL DÖNÜŞÜM BAŞLADI

AFM İNŞAAT tarafından yapımı gerçekleştirilecek olan Kayseri'de ilk defa ve geniş kapsamlı olarak 6306 sayılı AFET RİSKİ ALTINDAKİ ALANLARIN DÖNÜŞTÜRÜLMESİ HAKKINDAKİ KANUN kapsamında Kentsel Dönüşüm uygulanarak hayata geçirilen proje Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın katılımıyla düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Törene Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kentsel Dönüşüm Genel Müdürü Vedat Gürgen, Kayseri Valisi Şerif Yılmaz, Talas Kaymakamı Dr. Sefer Yılmaz, Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç Talas Belediye Başkanı Rifat Yıldırım, , Çevre Ve Şehircilik İl Müdürü Fethi Şahinoğlu, Çevre Ve Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Sibel Livdumlu, Yıldız Evler Sitesi sakinleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Kayseri’nin ilk defa ve en kapsamlı ‘Kentsel

Dönüşüm Projesi’ dahilinde 75 daireli 5 apartmanın yıkım töreninde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Hayırlı bir işin başındayız. Her zaman olduğu gibi vatandaşımızın hizmetine sunacağımız bir çalışmanın içerisindeyiz. Genelde yıkımlar bizim için sıkıntılı bir anlardır ama Kayseri’de bu tür sıkıntıları görmüyoruz. Kentsel dönüşüm anlamında önemli işler yapılıyor. Kayseri bizim göz bebeğimiz, çok önem verdiğimiz şehirlerden biridir. Buna benzer 50 bin tane konut şu anda bu tarzda yıkılıyor ve yenileri yapıldıktan sonra kat maliklerine veriliyor” ifadelerini kullandı. Türkiye’de deprem riski taşıyan 6 buçuk milyon dairenin bulunduğunu belirten Yıldız, “Bu rakam çok ciddi bir rakamdır. Bu kentsel dönüşüm projeleri ile birlikte bütün vatandaşlarımızın refahına sunmuş olacağız. Kayseri’nin yalnız ticareti, sanayisi ve turizmi ile değil, modern binaları ile ilgi çekecek bir şehir olacağını düşünüyorum. İş üreten bir hükümetin mensuplarıyız. Söylediğimiz işleri yapmayı başardık. Bu açıdan biz bu modern yapıyı, şehirlerimizin ve köylerimizin yapısını koruyarak bu projelerin yaygınlaşmasını sağlayacağız” açıklamasını yaptı.

AFM İNŞAAT Tarafından Yapımı Gerçekleştirilecek Kayseri’nin İlk Defa ve En Kapsamlı Kentsel Dönüşümü Uygulaması

Talas Atatürk Bulvarı üzerinde Bahçelievler Mahallesi girişinde bulunan 1980 yılı imar yönetmeliğine göre yapılmış, 5 bloktan oluşan ‘Yıldız Evler Sitesi’ Kat maliklerinin müracaatı üzerine; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kayseri İl Müdürlüğü tarafından Kentsel Dönüşüm kapsamına alınarak yıkımına karar verilmişti. Atatürk Bulvarı üzerinde Bahçelievler Mahallesi girişinde bulunan 5 blok ve 75 daireden oluşan ‘Yıldız Evler Sitesi’ Yapı sahipleri tarafından 6306 sayılı kanun kapsamında lisanslı kuruluş olan Nuh Naci Yazgan Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümü tarafından incelenerek, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kayseri İl Müdürlüğü tarafından Kentsel Dönüşüm kapsamına alınan sitenin, düzenlenen törenle yıkımına başlandı. Yıkım işlemi sektöründe uzman kuruluş olan Kayısı Hafriyat tarafından yapılmıştır.

Atatürk Bulvarı üzerinde Bahçelievler Mahallesi girişinde bulunan 5 blok ve 75 daireden oluşan ‘Yıldız Evler Sitesi’ Yapı sahipleri tarafından 6306 sayılı kanun kapsamında lisanslı kuruluş olan Nuh Naci Yazgan Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümü tarafından incelenerek, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kayseri İl Müdürlüğü tarafından Kentsel Dönüşüm kapsamına alınan sitenin, düzenlenen törenle yıkımına başlandı. Yıkım işlemi sektöründe uzman kuruluş olan Kayısı Hafriyat tarafından yapılmıştır.